Prezentacja Marka Passio, będąca próbą odczytania alegorii trylogii „Matrix”, stanowi zarazem próbę dotarcia do sedna przesłania dzieła braci Wachowskich. Jako wnikliwy badacz i poszukiwacz prawdy o rzeczywistości, Passio proponuje jedną z możliwych, ale nie ostatecznych interpretacji, zarazem przedstawiając podejście odmienne od zwyczajowych recenzji serwowanych przez miłośników filmu. Podkreśla bowiem rolę trzech aspektów świadomości człowieka, których współdziałanie jest kluczem do uwolnienia się z okowów kłamstw i zniewolenia przez system, otwierając mu bramę do oświecenia. Ważnym elementem uwypuklonym w wykładzie jest siła woli (charakteru), lecz mądrość i działanie nie zrealizują się bez spajającej je mocy miłości, troski i współczucia. To właśnie dzięki niej może dojść do ocalenia serca, które czyni ludzi zdolnymi do przezwyciężania barier w drodze do celu, jakim jest pojednanie podzielonego umysłu i transformacja ku wyższym poziomom świadomości.
Eksplorując symbolikę „Matrixa”, Mark Passio umacnia nas w przekonaniu, że nie jesteśmy pozbawieni wolnej woli, ani też nie musimy żyć ograniczeni deterministycznymi modelami rzeczywistości. Istotnym wyznacznikiem naszego człowieczeństwa jest kwestia wyboru, czego nie mógł pojąć agent Smith w końcowej scenie walki z Neo. Jednakże, co u niektórych może wywołać konsternację, autor kończy swoje wywody takim oto wnioskiem: jeżeli wystarczająca liczba ludzi nie przebudzi się do prawdy, to aby dokonać zmiany w świecie konieczna będzie ofiara, poświęcenie najwyższej próby, poprzez które Jeden lub garstka zawalczy o wolność dla wielu. Konieczny będzie gest miłości podobny do tego, który czyni Neo w finałowej scenie „Matrix Rewolucje”, ocalając Syjon. Ciekawie poprowadzony wykład Marka z pewnością pobudzi do nowych refleksji tych, którzy chcą widzieć w tym kultowym już obrazie coś więcej niż tylko dobry film gatunku science-fiction.

– AcuraJJ –

Tłumaczenie prezentacji Marka Passio „‚Matrix’ Decoded” – moje; korekta i synchronizacja – AcuraJJ (Jarek)

Jedna uwaga do wpisu “Jak rozszyfrować „Matrix”, czyli Mark Passio eksploruje przesłanie kultowej trylogii

 1. Matrix to brak miłości do innych Istnień. Niech poniższy film i list to wyjaśnią ?

  Ken Wilber – Wprowadzenie do Duchowości Integralnej
  https://www.youtube.com/watch?v=tB_IDZyHYwA&feature=youtu.be

  Witam serdecznie !

  Duchowość Integralna to wspaniała idea ale trudna do zrealizowania w tym zniewolonym świecie. Zniewolenie to ma wiele warstw. Fanatyzm religijny jest jedną z tych warstw. Osobiście ujrzałem okiem swej duszy – trzecim okiem – że stanowimy wszyscy z Bogiem Jedność i ze sobą nawzajem też stanowimy Jedność – ponieważ jedna Pełnia Miłości i Światłości zamieszkuje wszystkie nasze dusze. Wstąpiłem więc w czas religii, którą nazywam religią Ducha Świętego. Wszystkie religie nie znające Chwały Bożej w nas mieszkającej nazywam bądź religiami prymitywnymi bądź religiami rozumu, a jak wiadomo rozum podsuwa mity i bajki. Dopiero znajomość Chwały Bożej pozwala wiedzieć, że Wszyscy Jesteśmy Jednym.
  Pozdrawiam z całego serca.
  Jacek – Mieczysław Jacek Skiba, Polska
  PS
  Zapytanie i odpowiedź. KK: możesz coś napisać na temat nieba ?
  MJS: Niebo jest w Tobie w Twej duszy i w każdej duszy, w całym stworzeniu. Niebo to Pełnia Miłości bezinteresownej – Pełnia bez granic czasowych i przestrzennych. Ta Pełnia która nigdy i nikogo nie sądzi i zawsze okazuje Miłosierdzie to BÓG. Więc wszyscy i wszystko jest ucieleśnieniem Boga. Tylko niewielu zna tę Najwyższą Prawdę – i bardzo niewielu tę Najwyższą Prawdę przyjmuje do swego serca i swej świadomości. Dlatego wiele Istot jest zniewolonych ideami sił Ciemności, że zasługujemy tylko na cierpienie i na potępienie. To jest smutne, że np Ludzie nie znają swej boskości i w nią nie wierzą. A Ty zapamiętaj, że jesteś ucieleśnieniem Pełni Miłości, czyli Boga – Ty i wszyscy i wszystko. Pamiętaj. I dąż do tego aby tego doświadczyć mistycznie – tak jak dążą Jogini i Święci. Powodzenia.
  http://www.przeslanie.com
  http://chomikuj.pl/mjacek2013/Dokumenty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *