Jak rozszyfrować „Matrix”, czyli Mark Passio eksploruje przesłanie kultowej trylogii

Prezentacja Marka Passio, będąca próbą odczytania alegorii trylogii „Matrix”, stanowi zarazem próbę dotarcia do sedna przesłania dzieła braci Wachowskich. Jako wnikliwy badacz i poszukiwacz prawdy o rzeczywistości, Passio proponuje jedną z możliwych, ale nie ostatecznych interpretacji, zarazem przedstawiając podejście odmienne od zwyczajowych recenzji serwowanych przez miłośników filmu. Podkreśla bowiem rolę trzech aspektów świadomości człowieka, których współdziałanie jest kluczem do uwolnienia się z okowów kłamstw i zniewolenia przez system, otwierając mu bramę do oświecenia. Ważnym elementem uwypuklonym w wykładzie jest siła woli (charakteru), lecz mądrość i działanie nie zrealizują się bez spajającej je mocy miłości, troski i współczucia. To właśnie dzięki niej może dojść do ocalenia serca, które czyni ludzi zdolnymi do przezwyciężania barier w drodze do celu, jakim jest pojednanie podzielonego umysłu i transformacja ku wyższym poziomom świadomości.
Eksplorując symbolikę „Matrixa”, Mark Passio umacnia nas w przekonaniu, że nie jesteśmy pozbawieni wolnej woli, ani też nie musimy żyć ograniczeni deterministycznymi modelami rzeczywistości. Istotnym wyznacznikiem naszego człowieczeństwa jest kwestia wyboru, czego nie mógł pojąć agent Smith w końcowej scenie walki z Neo. Jednakże, co u niektórych może wywołać konsternację, autor kończy swoje wywody takim oto wnioskiem: jeżeli wystarczająca liczba ludzi nie przebudzi się do prawdy, to aby dokonać zmiany w świecie konieczna będzie ofiara, poświęcenie najwyższej próby, poprzez które Jeden lub garstka zawalczy o wolność dla wielu. Konieczny będzie gest miłości podobny do tego, który czyni Neo w finałowej scenie „Matrix Rewolucje”, ocalając Syjon. Ciekawie poprowadzony wykład Marka z pewnością pobudzi do nowych refleksji tych, którzy chcą widzieć w tym kultowym już obrazie coś więcej niż tylko dobry film gatunku science-fiction.

– AcuraJJ –

Tłumaczenie prezentacji Marka Passio „‚Matrix’ Decoded” – moje; korekta i synchronizacja – AcuraJJ (Jarek)

Komentarz do “Jak rozszyfrować „Matrix”, czyli Mark Passio eksploruje przesłanie kultowej trylogii

 1. Matrix to brak miłości do innych Istnień. Niech poniższy film i list to wyjaśnią ?

  Ken Wilber – Wprowadzenie do Duchowości Integralnej
  https://www.youtube.com/watch?v=tB_IDZyHYwA&feature=youtu.be

  Witam serdecznie !

  Duchowość Integralna to wspaniała idea ale trudna do zrealizowania w tym zniewolonym świecie. Zniewolenie to ma wiele warstw. Fanatyzm religijny jest jedną z tych warstw. Osobiście ujrzałem okiem swej duszy – trzecim okiem – że stanowimy wszyscy z Bogiem Jedność i ze sobą nawzajem też stanowimy Jedność – ponieważ jedna Pełnia Miłości i Światłości zamieszkuje wszystkie nasze dusze. Wstąpiłem więc w czas religii, którą nazywam religią Ducha Świętego. Wszystkie religie nie znające Chwały Bożej w nas mieszkającej nazywam bądź religiami prymitywnymi bądź religiami rozumu, a jak wiadomo rozum podsuwa mity i bajki. Dopiero znajomość Chwały Bożej pozwala wiedzieć, że Wszyscy Jesteśmy Jednym.
  Pozdrawiam z całego serca.
  Jacek – Mieczysław Jacek Skiba, Polska
  PS
  Zapytanie i odpowiedź. KK: możesz coś napisać na temat nieba ?
  MJS: Niebo jest w Tobie w Twej duszy i w każdej duszy, w całym stworzeniu. Niebo to Pełnia Miłości bezinteresownej – Pełnia bez granic czasowych i przestrzennych. Ta Pełnia która nigdy i nikogo nie sądzi i zawsze okazuje Miłosierdzie to BÓG. Więc wszyscy i wszystko jest ucieleśnieniem Boga. Tylko niewielu zna tę Najwyższą Prawdę – i bardzo niewielu tę Najwyższą Prawdę przyjmuje do swego serca i swej świadomości. Dlatego wiele Istot jest zniewolonych ideami sił Ciemności, że zasługujemy tylko na cierpienie i na potępienie. To jest smutne, że np Ludzie nie znają swej boskości i w nią nie wierzą. A Ty zapamiętaj, że jesteś ucieleśnieniem Pełni Miłości, czyli Boga – Ty i wszyscy i wszystko. Pamiętaj. I dąż do tego aby tego doświadczyć mistycznie – tak jak dążą Jogini i Święci. Powodzenia.
  http://www.przeslanie.com
  http://chomikuj.pl/mjacek2013/Dokumenty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*
*
Witryna